Jak zrobić kawę po wietnamsku? Palarnia kawy w Warszawie podpowiada
Kawa po wietnamsku cieszy się dużą popularnością. Mimo, że podzielić ją można na wiele odmian, z reguły bazuje na tych samych składnikach – intensywnej małej czarnej i tradycyjnych dodatkach. Jakie są rodzaje kawy w Wietnamie? Palarnia kawy w Warszawie podpowiada, jak samodzielnie zrobić kawę po wietnamsku.
Czym jest kawa po wietnamsku?
Wietnam to ważny eksporter kawy, głównie odmiany Robusta. Mieszkańcy azjatyckiego kraju, jako że mają dostęp do wysokiej jakości ziaren kawy, słyną z kolei z kawowych eksperymentów. Dzięki ich pomysłowości możemy dziś delektować się smaczną kawą w Wietnamie i poza granicami państwa. Najbardziej klasyczna kawa po wietnamsku to ca phe neu – połączenie małej czarnej ze skondensowanym mlekiem. Dzięki dodatkowi mleka z kawy znika jej gorzki, charakterystyczny smak. Gdy wymieszamy oba składniki, napój stanie się mleczny i bardziej kawowy. Kawa po wietnamsku jest znacznie gęstsza niż np. americano z mlekiem.
Palarnia kawy w Warszawie wyjaśnia, że do przygotowania kawy po wietnamsku potrzebne są specjalne ziarna Robusty Trung Nguyen. Oczywiście można spróbować użyć innej mieszanki np. ze sklepu palarni kawy w Warszawie, jeśli nie mamy dostępu do wietnamskich ziaren. Do przygotowania kawy potrzeba specjalnego zaparzacza do kawy po wietnamsku, nazywanego phin. To metalowy zbiorniczek z nakładką umożliwiającą wygodne nałożenie zaparzacza na brzeg szklanki.
Najpopularniejsze rodzaje kawy po wietnamsku
Kawa w Wietnamie dzieli się na kilka rodzajów. Poza klasyczną mamy kawę po wietnamsku z mlekiem skondensowanym, kokosowym i odrobiną cukru. Czasami serwuje się ją z lodami. Opcja jest słodsza i bardziej mleczna niż tradycyjna kawa wietnamska z zaparzacza. Wyraźniej przełamuje też smak mocnego espresso. Dużym powodzeniem cieszy się też kawa mrożona, znana jako ce phe sua. Świetnie sprawdza się w gorące dni. Robi się ją tak samo, jak klasyczną – do mleka dodaje się jednak kostki lodu.
Jak podpowiada palarnia kawy w Warszawie Story Coffee, będąc w Wietnamie, wypada choć raz spróbować kawy z jajkiem, czyli słynnej ce phe trung. Napój mocno przypomina kawę z koglem-moglem. Połączenie mocnej kawy z cukrem i żółtkiem jest wyborne – może stanowić swego rodzaju deser. Równie smaczna jest ca phe cot dua, a więc kawa po wietnamsku z kremowym jogurtem. Taki napój również świetnie spisze się w roli popołudniowego deseru.
Palarnia kawy w Warszawie podpowiada: przepis na kawę po wietnamsku
- Najpierw wlej do szklanki ok. 40 ml skondensowanego mleka. Dla smaku posłodź cukrem.
- Nałóż zaparzacz z sitkiem na szklankę i płaską łyżkę świeżo zmielonej kawy. Delikatnie ugnieć łyżeczką, po czym zalej odrobiną wrzącej wody. Poczekaj, aż spęcznieje.
- Po ok. 30 sekundach dodaj wrzątek i nałóż wieczko na zaparzacz. Zaparzona kawa ziarnista będzie skapywać przez filtr prosto do mleka. Proces trwa ok. 5 minut.
- Zdejmij zaparzacz ze szklanki i wymieszaj kawę z mlekiem.
Jeśli nie masz zaparzacza wietnamskiego w domu, zawsze możesz po prostu połączyć mocną kawę ze skondensowanym mlekiem. Kawa ziarnista może zostać przygotowana osobno np. w Aeropressie lub innym zaparzaczu. Palarnia kawy w Warszawie Story Coffee gorąco poleca spróbować kawy po wietnamsku!
Gość - poniedziałek, 5 sierpnia 2024, godz. 11:34
Super artykuł!