Kawa bezkofeinowa - Czy jest zdrowa? Jak się ją produkuje?
Choć kawa bezkofeinowa wielu osobom wydaje się pozbawiona największej korzyści płynącej z jej picia, czyli kofeiny, to właśnie jej brak niejednej osobie pozwala cieszyć się wspaniałym smakiem i aromatem, kiedy tylko mają na nią ochotę. Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?
Dlaczego kawa bezkofeinowa?
Najczęściej zauważane działanie kawy jest właśnie powiązane z obecnością kofeiny - pobudza, zmniejsza odczucie zmęczenia i przywraca ostrość umysłu. Zdecydowanie mniej uwagi poświęca się innym aspektom jej oddziaływania, jak wysokiej zawartości antyoksydantów czy sporej zawartości magnezu. Dlaczego więc ktoś miałby być zainteresowany piciem bezkofeinowej kawy?
Do grona osób, które powinny rozważyć wybór bezkofeinowej kawy, z pewnością należą kobiety w ciąży. Zaleca się im ograniczanie spożycia kofeiny, która w większych ilościach może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Idealną opcją dla miłośniczek "małej czarnej", którym trudno oprzeć się kawowemu aromatowi jest właśnie jej bezkofeinowy wariant. Ponadto powinny się nią zainteresować osoby z przeciwwskazaniami medycznymi, np. cierpiącymi na nadciśnienie czy zaburzenia ze strony układu trawiennego.
Jeszcze jedną grupą osób, dla których kawa bezkofeinowa będzie wybawieniem, są zapaleni kawosze, którzy chcieliby móc delektować się jej smakiem o każdej porze dnia, również wieczorem. Choć osobom z wyrobioną tolerancją na kofeinę nie powinna ona istotnie zaburzać zasypiania, to badania wykazują, że spożywana na mniej niż 4 godziny przed zaśnięciem istotnie pogarsza jakość snu, przez co potrzebujemy więcej czasu na regenerację. Filiżanka decaff będzie przyjemnym ominięciem problemu.
Czy jest zdrowa? Jak się ją produkuje?
Wbrew obiegowym opiniom kawę pozbawia się kofeiny jeszcze na etapie zielonych ziaren, czyli przed wypalaniem i mieleniem. Niezależnie od metody dekofeinizacji wykorzystuje się w niej wodę, w której z łatwością się ona rozpuszcza. Wśród najczęściej wykorzystywanych metod warto wymienić:
- metodę pośredniego użycia rozpuszczalnika - ziarna kawy moczone są w niemal wrzącej wodzie przez kilka godzin, co niestety oprócz kofeiny pozbawia ją także smaku. Woda mieszana jest z rozpuszczalnikiem, który wiąże się z kofeiną, a po ich odparowaniu (rozpuszczalnika i wody) ponownie namacza się w niej ziarna, by wchłonęły olejki kawowe, wpływające na smak.
- metodę bezpośredniego użycia rozpuszczalnika - ziarna kawy przez pół godziny są gotowane na parze, co otwiera pory, a następnie poddawane działaniu rozpuszczalnika przez około 10 godzin, co wiąże kofeinę. Następnie jest on usuwany z ziaren fizycznie i kolejnym gotowaniem na parze.
- Swiss Water Process - w tej metodzie nie wykorzystuje się w żaden sposób substancji chemicznych. Ziarna po prostu namacza się w gorącej wodzie, którą przepuszcza się przez filtr z aktywnym węglem, który oddziela kofeinę od reszty substancji smakowych. Ziarna bez smaku i kofeiny są wyrzucane, ale woda jest wykorzystywana ponownie do wchłonięcia kofeiny z ziaren. Ponieważ jest już nasycona kawowymi olejkami, wchłania jedynie kofeinę, pozostawiając bezkofeinowe ziarna, z pełnym smakiem i aromatem.
Jaką kawę bezkofeinową wybrać?
Oczywiście nie każda kawa bezkofeinowa jest taka sama. Jeśli interesuje nas dobrej jakości kawa bezkofeinowa sklep online kawosz.com.pl ma dla nas wyborną ofertę. Sama palarnia słynie z bezkompromisowego podejścia do jakości i świeżości kawy. Ponieważ jest prowadzona przez pasjonatów, stawia sobie za cel dostarczanie najróżniejszych gatunków z całego świata, by zainteresować klientów pełnią aromatów, jakie kryją się za tym magicznym napojem. W ich ofercie kawy bezkofeinowej znajdziemy zarówno brazylijską Santos, jak i Kolumbijską kawę bezkofeinową. Tą pierwszą docenimy za lekko słodkawy lekko orzechowo-czekoladowy smak, ta druga uwiedzie nas świetnym zbalansowaniem smaków, z wyczuwalną słodyczą czekolady i kwaskowatością cytrusów. Warto spróbować obu!
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!