Najlepsze i najzdrowsze alternatywy dla rzucających kawę
Nie ulega wątpliwości, że kawa jest powszechnie spożywanym napojem na całym świecie. Nie tylko pobudza nasz organizm do działania w ciągu dnia, ale również wyśmienicie smakuje. Nie da się ukryć, że kawa jest doskonałym uzupełnieniem towarzyskich spotkań. Niemniej jednak przeprowadzone badania udowodniły, iż napój ten ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, dlatego też należy go ograniczać. Istnieje wiele zdrowszych alternatyw, które wykazują bardzo zbliżone działanie do kawy. Zatem, jakie są najzdrowsze zamienniki dla rzucających kawę? W poniższym poradniku odpowiemy na to pytanie.
Co warto wiedzieć o kawie?
Nasiona kawy pozyskiwane są z wiecznie zielonej rośliny kawowca. Ziarna poddawane są odpowiedniej obróbce - paleniu, mieleniu czy instantyzacji. Roślina ta pochodzi z Etiopii. Prawdopodobnie odkryto ją już w I wieku naszej ery. Na terenie Europy pojawiła się dopiero około XVI wieku, zaś do Polski dotarła w XVII wieku. W naszym kraju kawa popularność zdobyła podczas zwycięskiej bitwy pod Wiedniem.
Obecnie kawa uważana jest za największe źródło kofeiny. Szacuje się, że codziennie spożywa ją aż 90% populacji. Warto wiedzieć, że największe ilości kawy spożywają mieszkańcy krajów skandynawskich. Niewątpliwie napój ten uważany jest jako najlepszy środek leczniczy na depresję. Badania dowiodły, że statystyczny Polak wypija około 3 kg kawy w ciągu jednego roku. Nie da się ukryć, że konsumpcja kawy w Polsce jest zdecydowanie niższa niż w przypadku Finlandii, gdzie liczba ta wynosi aż 12 kg.
Co pić zamiast kawy?
Kawa spożywana w umiarkowanej ilości bez wątpienia niweluje uczucie zmęczenia, pobudza organizm, poprawia wydolność organizmu i dodaje sił. Natomiast przyjmowanie napoju w nadmiernej ilości prowadzi do uzależnienia od kofeiny. Konsekwencje tego stanu mogą być różne. Do najczęstszych zaliczamy kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, silne bóle głowy czy ogólne rozdrażnienie. Dodatkowo warto wiedzieć, że kawa zwiększa poziom adrenaliny, przez co możemy odczuwać wzrastający poziom stresu. W takiej sytuacji należy bezwzględnie ograniczyć jej spożycie.
Co więc pić zamiast kawy? Niewątpliwie dostępnych jest wiele zdrowszych napojów, które doskonale zastępują kawę. Nie tylko stymulują one aktywność, ale również wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie. Jednym z nich jest Yerba Mate. Napój ten jest bogatym źródłem witamin i minerałów, ma działanie pobudzające i wspomagające nasz organizm. Oprócz tego zdrowszą alternatywą dla kawy jest także zielona herbata, wszelkie napary ziołowe, koktajle oraz cykoria.
Herbata Yerba Mate jako najzdrowsza alternatywa kawy
Tak, jak zostało wspomniane najlepszym, a zarazem najpopularniejszym zamiennikiem dla miłośników kawy jest Yerba Mate. Czym dokładnie jest Yerba Mate? To napar przygotowany z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta rośnie głównie w lasach deszczowych Ameryki Południowej.
Jako pierwsi Yerbę zaczęli użytkować Indianie z plemienia Guarani. To właśnie oni odkryli, że żucie liści niesie za sobą wiele korzyści - odświeża pamięć, wspomaga koncentrację oraz niweluje uczucie głodu. Za sprawą jezuitów Yerba Mate zyskała popularność także w Europie. Warto zaznaczyć, że to właśnie dzięki nim napój zyskał taką nazwę. Pochodzi ona od przekształconego słowa herba, czyli ziele i mati - tykwa. W Polsce Yerba przez długi czas nie była znana. Na stałe zagościła w naszym kraju dopiero na początku lat 90. Współcześnie susz ten zdobywa ogromne uznanie w każdym zakątku świata.
Właściwości Yerba Mate
Yerba Mate wykazuje silne działanie pobudzające, wzmacniające i oczyszczające. Można więc śmiało stwierdzić, że jest doskonałą alternatywą dla kawy. Ponadto zawiera blisko 200 składników odżywczych, które świetnie wpływają na nasze zdrowie.
W suszu znajdziemy witaminy z grupy B, C i E. Napój z ostrokrzewu paragwajskiego obfituje także w wapń, żelazo, krzem, potas i cynk, które wspomagają codzienne funkcjonowanie organizmu. Metaina zawarta w Yerbie w zrównoważony sposób dodaje energii i pobudza do działania, a przy tym nie uzależnia. Związek ten całkowicie wchłania się do organizmu i jest sukcesywnie rozprowadzany do wszystkich tkanek. Yerba Mate niweluje wszelkie objawy zmęczenia, łagodzi stres, wspomaga układ nerwowy, pamięć i koncentrację oraz polepsza samopoczucie.
Według specjalistów Yerba Mate ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Zawarte w niej przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia skóry. Regularne spożywanie napoju pozwala zachować jej jędrność. Napar ten wspomaga przemianę materii. Niewątpliwe jest bardzo pomocny w redukcji wagi. Dodatkowo wspomaga pracę nerek, ma dobroczynny wpływ na układ krążeniowy - reguluje cholesterol oraz chroni przed groźnymi chorobami cywilizacyjnymi, jak np. nowotwór. Dzięki zawartości ksantyn jest doskonałym środkiem w procesie leczenia astmy. Składniki zawarte w Yerbie zapobiegają również cukrzycy, oczyszczają organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji, wzmacniają zęby, kości oraz biorą udział w odbudowie uszkodzonych błon, np. żołądka czy jelit.
Sklep Yerba Mate - jaki smak wybrać?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż smak herbaty Yerba Mate jest specyficzny. Wyróżnia go lekka gorycz, kwasowość oraz charakterystyczny, dymny posmak. To, czy napar będzie nam smakował zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji smakowych.
Producenci nieustannie proponują nowatorskie rozwiązania oferując susz z dodatkami, takimi jak mięta, trawa cytrynowa lub inne owocowe aromaty. To sprawia, że napój nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale również w pełni odpowiada gustom użytkownika. Sklep Yerba Mate obfituje w wiele odmian ziół, pochodzących bezpośrednio z Argentyny, Paragwaju, Urugwaju i Brazylii. Dzięki temu ich smak jest niepowtarzalny i esencjonalny. Yerba Mate sklep jest również bogaty w mnóstwo akcesoriów niezbędnych do prawidłowego przygotowania napoju. Znajdziemy tam między innymi bombilla, matero, tykwa i wiele innych gadżetów.
Temperatura a wpływ na smak
Kluczową kwestią w przyrządzaniu Yerby Mate jest temperatura. Napar ten możemy spożywać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Jeśli zależy nam na wyrazistym, orzeźwiającym smaku warto przygotować napój właśnie na zimno. To też sprawdzi się podczas upalnych, letnich dni. Dobrze wiedzieć, że Yerba na zimno wykazuje mniejsze właściwości, niemniej jednak sporą zaletą jest fakt, że susz możemy zalewać wiele razy. Dzięki temu wydobędziemy z niego bogactwo składników odżywczych. Przygotowując Yerbę na gorąco trzeba wiedzieć, że temperatura powyżej 85 stopni niszczy wszystkie cenne witaminy i minerały. Bez wątpienia osłabia to działanie napoju. Aby zyskać pewność, że temperatura jest optymalna możemy zaopatrzyć się w specjalny termometr lub odczekać 3-4 minuty, tuż po zagotowaniu wody.
Inne alternatywy dla kawy
Zielona herbata
Zdrowszą alternatywą dla tradycyjnej kawy jest zielona herbata. Pochodzi ona z Chin, gdzie jest bardzo ceniona. Swoją popularność zdobyła na całym świecie. Bez wątpienia napój ten jest zdecydowanie bardziej łagodniejszy dla organizmu niż kawa z wysoką zawartością kofeiny. Przy tym zawiera mnóstwo składników odżywczych, takich jak np. witaminy z grupy A, B, C , E i K, polifenole, katechiny, silne antyoksydanty, garbniki, aminokwasy i inne.
Zielona herbata działa pobudzająco. Podobnie jak herbata Yerba Mate wzmacnia nasz organizm, dodaje energii i witalności na cały dzień. Redukuje poziom stresu i stany depresyjne. Ponadto oczyszcza nasz organizm z toksyn, działa antynowotworowo i sprzyja odchudzaniu. Zmniejsza ryzyko miażdżycy, stymuluje pracę układu krążenia oraz jest pomocna w chorobach związanych z nadciśnieniem. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał zielonej herbaty należy parzyć ją przez około 2-3 minuty. W przeciwnym razie będzie mieć ona właściwości usypiające.
Kawa z cykorii
Świetną alternatywą dla tradycyjnej kawy jest kawa z cykorii. Napój ten powstaje z prażonego korzenia rośliny, jaką jest cykoria. Zarówno aromat, jak i smak naparu są bardzo zbliżone do prawdziwej kawy z ziaren kawowca. Co więcej, posiada on mnóstwo składników odżywczych. Należy zaznaczyć, iż obfituje w składniki odżywcze takie jak potas, wapń, sód, magnez, fosfor i żelazo.
Kawa z cykorii charakteryzuje się niską wartością energetyczną. W swoim składzie nie posiada również kofeiny, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Cenne związki zawarte w kawie z cykorii mają bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Gwarantują odpowiednią dawkę energii, wspomagają pamięć i koncentrację podczas pracy bądź nauki. Co więcej kawa z cykorii rewelacyjnie wpływa na układ pokarmowy, ale również przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organów, przyspiesza metabolizm oraz wzmacnia układ odpornościowy. Można więc śmiało stwierdzić, że jest dobrą alternatywą dla kawy z wysoką zawartością kofeiny.
Koktajle energetyczne
Jednym z najzdrowszych alternatyw kawy są niewątpliwie koktajle energetyczne. Oprócz usuwania skutków senności i ogólnego zmęczenia dostarczają naszemu organizmowi moc witamin i minerałów niezbędnych do zachowania zdrowia. Koktajl wypity przed wyjściem do szkoły bądź pracy z powodzeniem zastąpi filiżankę kawy. Sposób przygotowania tego rodzaju napojów jest bardzo prosty. Możemy to zrobić na bazie samych owoców lub warzyw. Jeśli zależy nam na osiągnięciu odpowiedniej dawki energii warto dodać orzechy lub otręby. W razie potrzeby można również dodać odrobinę zielonej herbaty czy guarany, która jak wiemy jest bogata w kofeinę.
Podsumowanie
Kawa to niewątpliwie bardzo popularny napój. Jednak nadmierne spożywanie kofeiny może prowadzić do poważnych konsekwencji. Stąd też odradzane jest spożywanie kawy w dużych ilościach. Prawdziwi miłośnicy czarnej kawy powinni wiedzieć, że istnieją zdrowsze zamienniki tego jakże przepysznego napoju.
Najbardziej znaną alternatywą dla kawy jest oczywiście herbata Yerba Mate. Bez cienia wątpliwości jest to napój który pobudza do działania, a jednocześnie ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Sklep z Yerba Mate oferuje bogaty asortyment Nie bez znaczenia są również inne napoje, między innymi zielona herbata, kawa z cykorii czy koktajle energetyczne, które zdecydowanie korzystniej wpływają na nasz organizm
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!