Kawa z brokułami: naukowcy tworzą nowy sposób spożycia większej ilości warzyw
Ci, którzy nie przepadają za brokułami w tradycyjnej formie, nadal mogą czerpać korzyści zdrowotne dzięki opracowanej wersji proszku, który można mieszać z koktajlami, dodawać do wypieków, a nawet dosypać do kawy.
Brokuły, które zostały uznane za zbyt niedoskonałe, aby mogły być sprzedawane w sklepach, zostały zmielone i zamienione w sypki proszek. Zajęła się tym australijska agencja naukowa CSIRO i grupa rolnicza Hort Innovation. Dwie stołowe łyżki sproszkowanego warzywa to mniej więcej pięć różyczek (kwiatostan brokułów to właśnie róża). Taka porcja wystarczy, aby dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości błonnika pokarmowego, witaminy B6, witaminy E i manganu.
Właściciele jednej z kawiarni na terenie Melbourne zaczęli eksperymentować z proszkiem, mieszając go z kawą. Klienci, którzy mieli okazję skosztować nowej wersji „małej czarnej”, nie byli do końca zachwyceni jej smakiem. Broccolatte będzie trzeba jeszcze dopracować. Napój jednak bardziej przypominał brokułowy koktajl niż kawę.
Kawa wydłuża życie. Potwierdzają to badania, które trwały niemal 20 lat
Według kardiologów, picie odpowiedniej ilości kawy, przyczynia się do przedłużenia ludzkiego życia.Dyrektor generalny Hort Innovation John Lloyd twierdzi, że proszek jest idealnym dodatkiem także do koktajli, zup oraz wypieków.
„Badania pokazują, że przeciętny Australijczyk nadal nie spożywa zalecanej dziennej ilości warzyw. Szansą na zmianę tej sytuacji może być m.in. proszek z brokułów, który powstał, aby rozwiązać ten problem” - powiedział Lloyd.
Proszek i szereg przekąsek zostały opracowane w ramach projektu badawczego, którego celem jest ograniczenie ilości odpadów roślinnych poprzez wytwarzanie zdrowych produktów żywnościowych z „brzydkich” warzyw i owoców.
Ankieta przeprowadzona przez CSIRO wykazała, że czterech na pięciu dorosłych nie spożywa wystarczającej ilości owoców i warzyw i tym samym nie spełnia australijskich wytycznych żywieniowych.
Główny badacz CSIRO zajmujący się projektem mielenia brokułów na proszek Mary Ann Augustin powiedziała, że następnym krokiem będzie dalszy rozwój przerobu i przetestowanie go wśród szerszej grupy konsumentów.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!