Ceremonia parzenia kawy – jak się do niej przygotować?
Bycie kawoszem zaczyna się wraz z chwilą, gdy spróbujesz prawdziwej kawy i zakochasz się w jej aromacie oraz smaku. Dobra wiadomość jest taka, że na idealną kawę nie musisz wydawać wiele. Przygotujesz ją w domu samodzielnie, co ma dodatkowy atut – wypijesz tyle filiżanek dziennie, ile będziesz chciał. Przekonaj się, jak wygląda ceremonia parzenia tego niepowtarzalnego napoju.
W czym parzyć kawę?
Robienie kawy w automatycznym ekspresie ciśnieniowym ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musisz samodzielnie przygotowywać składników, a ulubiony napój uzyskujesz po kliknięciu pojedynczego przycisku. Ta mocna strona przemienia się jednak w wadę w oczach prawdziwych kawoszy. Wyklucza ich bowiem z ceremonii parzenia kawy.
Jeśli Ty także chcesz mieć wpływ na smak, zapach i moc kawy, proponujemy Ci zaparzanie jej w kawiarce. To niewielkie urządzenie możesz spotkać także pod nazwami kafetiera czy kawiarenka. Wykonasz w niej kawę włoską – intensywną, aromatyczną, pobudzającą. Poranne espresso szybko postawi Cię na nogi. Po południu dodasz do napoju mleko.
Przygotowanie do ceremonii parzenia kawy
Dla jakości kawy, a także jej intensywności, ważne jest zmielenie ziaren. Zacznij od tego, by wybrać w sklepie odpowiednie. Sprawdzaj datę palenia – nie powinna przekroczyć trzech miesięcy, inaczej mogą być zwietrzałe. Sprawdź, które młynki do kawy polecają użytkownicy. Nigdy nie miel kawy na zapas. Już po godzinie traci znaczącą część smaku i aromatu.
Najlepsze do zaparzenia kawy w kawiarce są ziarna średnio zmielone. Jeśli zmielisz je za bardzo, woda będzie miała trudność z przesączeniem się ku górze. W zbyt grubych odwrotnie – przesączy się za szybko i otrzymasz napój bardzo słaby.
Jak działa kawiarka?
Kawiarka to rodzaj ekspresu ciśnieniowego. Jest bardzo prosta w konstrukcji, z racji iż składa się z dwóch zbiorników: na wodę i kawę, oraz sitka. W dolnym pojemniku wytwarza się ciśnienie, za sprawą którego powstaje para wodna i wypycha wodę ku górze. Po drodze napotyka sitko z kawą. Energetyczny napój zbiera się w górnym pojemniku – stamtąd przelejesz go do filiżanki lub kubka.
Z uwagi na rodzaj kawiarki przygotowanie kawy wymaga albo użycia kuchenki, albo podłączenia do prądu. Klasyczne ekspresy stawia się na palniku, np. gazowym. Są wykonane z metalu, więc wysoka temperatura ani ogień im nie zaszkodzą. Bez trudu znajdziesz też kawiarki do płyt elektrycznych.
Nowoczesne kawiarki dostępne są w zestawie z płytami grzewczymi, tak jak czajniki elektryczne. Wówczas do zaparzenia kawy będziesz potrzebował dostępu do prądu z sieci.
Kiedy włoska kawa jest gotowa?
Kawa jest kluczem do dobrej pracy zespołowej, tak wynika z badań
Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy wypili kawę z zawartością kofeiny przed pracą w zespole, znacznie lepiej oceniali swoje wyniki uzyskiwane w grupie.To ważne, by nie trzymać kawiarki na płycie grzewczej zbyt długo. W przeciwnym wypadku kawa można ulec przypaleniu i być nieprzyjemnie gorzka. Właściwym momentem na ściągnięcie jej z ognia jest chwila, gdy zacznie bulgotać – usłyszysz charakterystyczny dźwięk. Jeśli chcesz przygotować napój szybciej, wlej do zbiornika wrzątek. Wówczas kawa będzie gotowa nawet po minucie. W przypadku skorzystania z zimnej wody w ciągu ok. 5 minut.
Jeśli wybierzesz kawiarkę podłączaną do prądu z sieci, o gotowości napoju powiadomią Cię dioda świetlna lub sygnał dźwiękowy.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!