Wiewiórka – ciasto z jabłkami i bakaliami
Musimy przyznać, że nazwa tego ciasta stanowi dla nas niemałą zagadkę. Nie mamy pojęcia dlaczego jego nazwa wzięła się od sympatycznego leśnego zwierzątka. Może Wy macie jakieś podejrzenia? Jeśli tak to dajcie nam znać w komentarzach. Co do samego ciasta to jest ono łatwe w przygotowaniu, nie wymaga zakupu drogich składników i szybko się je robi.
Bardzo łatwo można również zmodyfikować przepis, aby wypiek smakował Wam jeszcze bardziej. Nie lubicie włoskich orzechów? Nie ma problemu, możecie dodać laskowe lub ziemne. Tak samo w kwestii polewy. Oryginalny przepis mówi o posypaniu ciasta cukrem pudrem. My zdecydowaliśmy się jednak na oblanie go ciemną czekoladą.
Kącik łasucha: Tradycyjny sernik krakowski z kratką
Składniki są tanie, a wypiek takiego smakołyku stanowi średnie wyzwanie. Warto poświęcić swój czas i zaprosić domowników na wspólną chwilę przyjemności z kawą i klasycznym sernikiem.Składniki:
- 4 całe jajka
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżki płynnego miodu
- 2 szklanki mąki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka kakao
- szczypta soli
- 150 ml oleju z pestek winogron
- 3 jabłka
- 10 suszonych śliwek
- 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich
- cukier puder do dekoracji
Przygotowanie
Na początku wbijamy jajka do miski. Następną czynnością jest ich utarcie wraz z cukrem i miodem. Gdy już to zrobicie, w osobnym naczyniu przygotujcie mąkę przesianą z sodą, cynamonem, solą, kakao i proszkiem do pieczenia. Całość razem z olejem należy stopniowo dodawać do utartych jajek i od razu zmiksować.
Następnym krokiem jest obranie jabłek oraz pozbawienie ich gniazd nasiennych. Tak przygotowane owoce kroimy w grubą kostkę. Podobnie robimy ze śliwkami, chociaż w ich przypadku nie dbamy o nadanie kawałkom konkretnego kształtu. Owoce dodajemy do ciasta, do którego następnie wsypujemy orzechy i wszystko ze sobą mieszamy do momentu, w którym jabłka i bakalie zostaną oblepione przez ciasto. Nie pozostało już nic innego jak tylko przełożyć masę do prostokątnej foremki, którą wcześniej natłuszczamy masłem i oprószamy mąką. Pamiętajmy również, aby dno wyłożyć papierem do pieczenia. Żeby ciasto ładnie wyglądało, wyrównajmy jego powierzchnię przed wstawieniem go do piekarnika. Ten należy rozgrzać do 180 stopni Celsjusza. Wypiek będzie gotowy w momencie, gdy patyczek, który w niego wsadzimy, będzie suchy. Dlatego też doglądajmy i róbmy ten test co jakiś czas. Polewę należy dodać po wystudzeniu ciasta.
Wiewiórka jest świetnym dodatkiem do kawy.
Życzymy smacznego!
szympans52 - wtorek, 1 grudnia 2020, godz. 08:56
Wiewiórka no to pewnie dlatego, że tam są orzechy. No jak mogliście tego nie skojarzyć?