Kawa zbożowa - zalety, wady, właściwości
Kawa zbożowa od jakiegoś czasu ponownie zyskuje na popularności. Dzieje się tak za sprawą coraz większej świadomości konsumentów. W ostatnich latach panuje pozytywna moda nie tylko na to, co zdrowe, ale i polskie. Świetnie wpisuje się w nią zbożówka, która spełnia oba te warunki. Dowiedźcie się, dlaczego warto po nią sięgać i jaki ma wpływ na organizm.
Bezkofeinowa
Zacznijmy od najważniejszego, czyli od faktu, że kawa zbożowa nie zawiera kofeiny. Dzięki temu jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, mam karmiących piersią, dzieci powyżej 3. roku życia i osób, które z różnych powodów powinny unikać psychoaktywnej substancji. W związku z brakiem kofeiny w swoim składzie, zbożówka w odróżnieniu od prawdziwej kawy nie uzależnia. Jednocześnie dla wielu ta właściwość zbożówki jest jej największą wadą. Dotyczy to kawoszy, którzy sięgają po tradycyjną „małą czarną” właśnie ze względy na „kopa”, który jest tak bardzo pożądany we wczesnych godzinach porannych. Co prawda kawa zbożowa ma działanie pobudzające, ale jest ono nieporównywalnie mniejsze niż to odczuwalne po wypiciu kofeinowej kawy.
Smaczna
Smak i aromat zbożówki zapewne nie wszystkim przypadnie do gustu. To samo można jednak powiedzieć o tradycyjnej kawie. Wszystko zależy więc od Waszych preferencji. Jeśli nie zasmakuje Wam kawa zbożowa przygotowana na bazie wody, możecie dać jej drugą szansę, przygotowując ją na mleku. Zbożówka na mleku lub z jego dodatkiem zapewnia dodatkowe korzyści. Tak przygotowany napój zwiększa przyswajalność magnezu oraz białka. Na rynku znajdziecie także wiele wariantów smakowych np. czekoladowy, karmelowy.
Pomocna w odchudzaniu
Dlaczego warto sięgać po kawę zbożową? Jest ku temu, co najmniej kilka powodów. Do grupy najważniejszych można zaliczyć pozytywne korzyści, jakie przynosi organizmowi. Z uwagi na fakt, że zbożówka, jak sama jej nazwa wskazuje, powstaje głównie ze zbóż (najczęściej żyta, jęczmienia i pszenicy), wspomaga trawienie oraz przyśpiesza proces przemiany materii. Picie kawy zbożowej jest więc zalecane osobom, które walczą z nadmiernymi kilogramami. Osoby odchudzające się powinny zwrócić uwagę także na zerową zawartość tłuszczu w zbożówce. Kawa ze zbóż zawiera za to inne substancje odżywcze – węglowodany oraz białka.
Zdrowa
Zdrowy produkt bardzo często kojarzy się z witaminami i minerałami. Zarówno jednych, jak i drugich nie brakuje w kawie zbożowej. Znajdziemy w niej:
- witaminy z grupy B – korzystne dla utrzymania zdrowia psychicznego,
- fosfor – buduje mocne kości i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego,
- potas – zapewnia prawidłową pracę serca,
- cynk – wzmacnia odporność,
- żelazo – ważny dla odpowiedniego funkcjonowania całego organizmu,
- selen - odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy,
- magnez - wzmacnia mięśnie, buduje zęby i kości, zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia,
- polifenole - wykazują działanie przeciwutleniające, a tym samym odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu rozwojowi chorób nowotworowych.
Kawa Inka - rodzaje
Tę kawę zbożową znają w naszym kraju chyba wszyscy. Marka zdobyła taką popularność, że określenie „kawa zbożowa” zastępowano właśnie Inką. Na przestrzeni lat oferta rozszerzała się i dziś pod marką Inka możemy znaleźć wiele wariantów kawy. Zapraszamy na ich przegląd.Na sklepowych półkach można znaleźć kawę zbożową wzbogaconą o dodatkowe witaminy i minerały np. wapń, który jest bardzo ważny dla rozwoju i wzmocnienia kości u dzieci.
Na osobny akapit zasługuje zawarta w kawie zbożowej inulina, która pochodzi z cykorii. Oprócz tego, że jest naturalnym prebiotykiem, który wspomaga proces odchudzania się m.in. dbając o perystaltykę jelit, dodatkowo redukuje poziom złego cholesterolu we krwi.
Nie dla wszystkich
Kawa zbożowa występuje także w wariancie bez glutenu. Po produkt ten mogą więc sięgać osoby, które z przyczyn zdrowotnych lub innych są na diecie bezglutenowej. Pamiętajcie, że kawa pozbawiona specjalnego oznaczenia wskazującego na brak glutenu, ma go w swoim naturalnym składzie, a tym samym nie powinna być pita przez chorych na celiakię i osoby z nietolerancją.
Zbożówka nie powinna znaleźć się także w diecie osób zmagających się z cukrzycą. Jest to spowodowane wysokim indeksem glikemicznym.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!