Zalety picia kawy
Znacie popularny teleturniej Familiada? Wyobraźcie sobie, że jesteście jednym z uczestników familijnej zabawy, a prowadzący pyta o zalety kawy. Zapewne przychodzi Wam do głowy jej pobudzające działanie oraz fakt, że po jej wypiciu każda praca staje się efektywniejsza. Na tablicy jest jednak miejsce na więcej niż tylko dwie odpowiedzi. Okazuje się, że zalety mogłyby być liczone w dziesiątkach. My postaramy się podać ich jak najwięcej.
- Pomaga w odchudzaniu – suplementy diety stosowane przy gubieniu zbędnych kilogramów zawierają w swoim składzie kofeinę. Przyśpiesza ona tempo przemiany materii. Kawa pomaga spalać tłuszcz!
- Obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II o ok. 30%. Dzieje się tak już w przypadku picia 3 filiżanek kawy każdego dnia. Takie działanie wykazują antyoksydanty zawarte w naparze. Kawa świetnie reguluje poziom cukru we krwi.
- Zmniejsza ból głowy. Sprawdźcie skład popularnych środków przeciwbólowych. Zawierają one kofeinę.
- Poprawia nastrój. Patrz punkt wyżej.
- Dba o nasze zęby. Nie lubisz wizyt u dentysty? Pij kawę. Zawiera ona składniki działające antybakteryjnie. Spowalnia wzrost tych odpowiedzialnych za próchnicę.
- Zmniejsza ryzyko występowania nowotworów sutka oraz jelita grubego. Dzieje się tak za sprawą diterpenów zawartych w napoju. W przypadku zapobieganiu drugiemu z nowotworów znaczenie ma również wzmożona perystaltyka jelit, którą można zaobserwować u osób regularnie pijących kawę.
- Chroni przed nowotworami skóry wywołanymi promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Działanie przeciwnowotworowe wykazuje m.in. kofeina.
źródło: pixabay.com
- Sześć filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zgonu spowodowanego chorobą wieńcową.
- Kawa chroni nas przed rozwojem choroby Alzheimera. Wszystko przez hamowanie procesu tworzenia się szkodliwego białka zwanego amyloidem.
- Poprawia ukrwienie naszego mózgu.
- Odczuwamy efekt intelektualnego pobudzenia. Zwiększa się koncentracja, zdolność do logicznego myślenia, czas reakcji oraz czujność.
- Kawa to świetny regulator krzepliwości krwi.
- Przyczynia się do lepszego ukrwienia naczyń krwionośnych układu oddechowego oraz serca. Udowodnili to naukowcy z Japonii. Zmiana jest rzeczywiście zauważalna, bo chodzi aż o 30% zwiększenia przepływu krwi.
- Ćwiczycie? Kubek kawy zmniejszy zmęczenie mięśni. W jaki sposób? Powoduje rozprężenie mięśni gładkich poprzez zmniejszenia napięcia. Zakwasy będą odczuwalne o połowę słabiej, gdy codziennie będziemy pil 2-3 filiżanki kawy. Wyniki badań podali uczeni z Uniwersytetu w Georgii. Kawa jest w tym przypadku skuteczniejsza niż tabletki przeciwbólowe!
- Zawarte w naparze antyutleniacze powodują spowolnienie procesów starzenia się organizmu.
- Zapobiega występowaniu astmy. Już od 300 lat medycyna wykorzystuje kofeinę do rozszerzania oskrzeli, co powoduje pogłębienie oddechu.
- Przeciwutleniacze chronią wątrobę przed marskością, stanem zapalnym, stłuszczeniem się oraz nowotworem. Kawa blokuje produkcje enzymów, które są bezpośrednio związane z występowaniem stanów zapalnych oraz uszkodzeniami tego organu. Kawosze obniżają ryzyko marskości wątroby aż o 80%. Jak wiadomo, wątroba jest tylko jedna, dbajmy o nią.
- Jest związana ze zwiększeniem płodności u mężczyzn.
- Składniki zawarte w kawowym napoju stymulują naczynia krwionośne w mózgu. To działanie zmniejsza szansę zachorowania na chorobę Parkinsona. Bardzo ważne jest zapobieganie. Niestety do tej pory nie odkryto lekarstwa na chorobę dotykającą najczęściej seniorów.
- Obniża poziom zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nie znamy lepszej metody na zwalczenie uczucia senności oraz zmęczenia.
- Przyczynia się do dotlenienia organizmu. Wszystko przez polepszenie krążenia. Więcej tlenu w każdej komórce naszego organizmu oznacza większą wydolność oraz poprawę ogólnej kondycji.
- Działa moczopędnie. Wielu zapewne zastanawia się, w jakim sposób może być to korzystne. Może, częste oddawanie moczu redukuje ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych. Ich wydalanie to nic przyjemnego. Zapobiegajmy!
- Jest odpowiedzialna za poprawę krótkotrwałej pamięci.
- Działa przeciwalergicznie. Kawa powoduje ograniczenie wydzielania histaminy. Ponadto kofeina hamuje występowanie lub zmniejsza skutki alergicznych ataków.
- Poprawia skuteczność naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.
- Kobiety pijące kawę rzadziej zmagają się z depresją niż ich koleżanki, które odstawiły kawę lub piją ją okazjonalnie. Napój podnosi poziom dopaminy oraz serotoniny. Najlepsze efekty uzyskamy, wypijając espresso.
- Jest bogatym źródłem witaminy B2, B3 i B5. Kawa dostarcza również ważnych minerałów mineralnych m.in. potasu oraz manganu. Ten pierwszy znajduje się w każdej komórce naszego ciała i odpowiada za zachowanie równowagi elektrolitowej organizmu. Mangan natomiast jest niezbędny do zachowania prawidłowych funkcji układu nerwowego.
źródło: pixabay.com
źródło: dietdoctor.com
Kiedy najlepiej pić kawę?
Godziny w których pijemy kawę mają duże znaczenie. Dlaczego picie jej tuż po przebudzeniu nie ma większego sensu?Jaka korzyść jest dla Ciebie najważniejsza?
Anonim - wtorek, 24 stycznia 2017, godz. 21:45
Poprosiliście mnie o wynik działania. Proszę bardzo :)